Оздоровниця “Дружба”

У лікувально-оздоровчому комплексі «Дружба» від держави чекають небагато: щоб меню дітям не диктували циркулярами згори, щоб змін було не чотири, а п’ять — по 18 днів, а не 21, як нині (відтак оздоровлених стало б значно більше), і, щоб врешті-решт було впроваджено гарантовані законом пільгові ціни для дитячих оздоровниць на електрику та воду.

А поки що діти всіх вікових категорій, на «паперові смаки міністрів», мусять дуже любити молоко, натомість за їх нормами мали б не доотримувати (в реаліях у комплексі  цю прогалину заповнюють ) фруктів, соків, та навіть кондитерських виробів.

Щодо витрат. Позаяк пільгові статті закону на практиці не діють, то сплачують свої витрати за тарифами промислових  підприємств, що в кілька разів вищі від тарифів для бюджетних організацій та для населення.

Попри багато разів порушувані  та досі чомусь не вирішені у верхах ці проблемні питання, комплекс  успішно працює,  розвивається, набуває доброї слави, та, маючи добрих господарів, реалізовує все нові, здавалось би, нереальні в нинішні часи плани. Й при цьому, вже ніби й за звикле, витримує  від перевіряльників можна сказати, німецькі вимоги в українських реаліях.

Cheap NIKE NFL Jerseys and Wholesale nfl Jerseys or Wholesale NFL jerseys
wholesale Jerseys China Cheap NFL jerseys Wholesale jerseys

Робота за призначенням

Перші відчуття, коли ступаєш на подвір’я лікувально-оздоровчого комплексу «Дружба», що в с. Мала Тур’я на Долинщині, ніби ти потрапив у райський  куток: територія встелена доглянутими  килимами трави, розмаїттям квітів. Поодаль, мов на великій долоні, височіють різного призначення охайні корпуси, обрамлені деревами та небом, що зливає золото сонця на рясні гурти дітвори. Вони розсіялися і тут, і он там. Долинає спів, сміх, гамір. Безтурботне літо дитинства.

DSC_0138

Саме добігає кінця перша оздоровча зміна. У таборі – понад 300 дітей. Триває підготовка одночасно до прощання з цими та до зустрічі з наступними відпочивальниками. За літо ця цифра має помножитися на чотири.

Не для реклами

–Її наш заклад останніми роками  вже не потребує,- стверджує директор закладу Михайло Гродзіцький. Ми маємо чим пишатися. За останні 7 років, відколи ЛОК «Дружба» працює на орендній основі та самофінансуванні, відповідно не маючи ані допомоги, ані пільг від держави, нам вдалося провести капітальний ремонт всіх 4-х спальних корпусів, також адміністративного і медичного. Оновлені спортзал і їдальня. Зроблено досить великий перелік інших робіт, як то заміна каналізаційно-водопровідних мереж, сантехніки; поміняні вікна і підлога, усюди – нові меблі, інвентар, обладнання. Торік  відкрили сучасний стаціонарний басейн з системою підігріву і фільтрації води, з усіма санітарно-побутовими зручностями. 2013 року до послуг дітей постали об’єкти, які нині є особливою нашою гордістю: тренажерний зал, циркуляторний душ, душШарко, бальнеологічна ванна. Є кімната з більярдним столом. Нещодавно відремонтовано павільйон, який буде філіалом актового залу…

Разом з головою обласної ради профспілок нафтогазовидобувної промисловості Святославом Остап’юком  та головою профкому НГВУ «Долинанафтогаз» Володимиром  Марилівим  у супроводі директора маємо змогу все це побачити зблизька. Навіть смакуємо наповненою киснем пінкою на травах, стаємо свідками, як медичні працівники чаклують над приготуванням лікувальних чаїв. І в басейні щасливий лемент, і під душем – зайнято. Отож все працює і використовується за призначенням.

Керівники принагідно говорять про плани, які зріють: вже цього року мають почати перекривати дахи всіх корпусів на європейський лад – металочерепицею.

Хочеться почути цифру, скільки вже загалом  витрачено коштів на зроблені за сім років роботи з реконструкції та капремонти? Ця цифра справді вражає –  використано понад 5 млн. власне зароблених табором коштів. І це не рахуючи виплачених людям зарплат, сплачених державі податків тощо.

Щоб належно оцінити ефективність та економну роботу комплексу, не поскупившись на похвальні слова для керівника закладу і для лідерів профспілки галузі, вдамося ще й до іншої почутої статистики.

НГВУ «Долинафтогаз» щомісячно за оренду від «Дружби» отримує 37тис.653грн. або 451000 тис. грн. в рік. (Щоправда після тривалих перемовин та принципової позиції профспілок від вересня 2013 року суму зменшено втричі). Кожного року від своїх доходів ЛОК платить державі у вигляді податку на прибуток понавд 100 тис.грн. Окремою строкою можна сказати про соціальний та людський фактор. Протягом літа в «Дружбі» працює біля 70-ти осіб, у весняно-осінній період – 20. Середня зарплата працівників – 2 тис.грн. Отож, торік сплачені ЛОКом нарахування на фонд оплати праці складають  267 тис. 729грн.

Спочатку була …ідея

DSC_0363

Нині ЛОК «Дружба» має визнаний статус – вищу категорію та славу одного з найкращих дитячих оздоровчих закладів Прикарпаття. І навіть більше – він перший серед санаторіїв та баз відпочинку у п’яти номінаціях фінансово-господарської діяльності. Досягнутим задоволені. Хоч не скривають, що відоме прислів’я, хто працює, того ще й поганяють, знають на практиці уповні. Офіційно працюючу установу легко тримати в полі зору та ставити їй щораз більші вимоги. «Перевіряючим», «контролюючим», тут вільготно.  Щороку, рахуємо за зробленими записами,  вивчають роботу закладу не менше, як з п’яти інстанцій. Якби стільки ж «допомагаючих працювати» було, – виявив бажання керівник ЛОКу. Тож про всяк випадок уся статистика доходів, витрат, прізвищ працюючих і тих, хто за що відповідає у нього завжди під руками у розмноженому варіанті. І зовсім несподівано серед цих запропонованих документів читаю звернення до батьків, дітей і до керівників установ, які закуповують путівки. Виявляється, Комплекс впродовж вже кількох сезонів має проблему, що на другу і третю зміну бажаючих оздоровитися втричі більше, як на першу та четверту. Відтак виникають всілякі конфліктні моменти. Тож керівництво пояснює всім цю ситуацію та переконує, що відпочинок у перші дні червня і останні дні серпня нічим не гірший, як у дні всередині літа. І щоб мати додаткові місця та якось коригувати ці моменти він роздумує про перспективу розширення, а тим часом переобладнюють під нові потреби різні допоміжні приміщення.

На крилах духу

Про культурно-виховний сегмент діяльності «Дружби» під час оздоровчого сезону маємо змогу поговорити з Віталієм Дем’янчуком, вчителем-методистом. Дізнаємося про колоритну палітру всього, що пропонують спільно зі студентами-практикантами дітям. Чимало заходів витримують на потрібній нині високій патріотичній ноті; кожного дня проводять різні співочі, творчі, театральні конкурси, спортивні естафети та уїк-енди. Дискотеки, Інтернет-клуб – все для відпочинку і послуг. Кожна дитина має змогу проявити свій талант, навчитися чогось нового і цікавого.

Звиклі тут і до неймовірних відкриттів, розповідає співрозмовник. От зараз є серед дітей хлопчик, який всі комбінації кубика-рубика складає за 40 секунд. Є дитина, обдарована магнетизмом – демонструє, як до тіла прилипають предмети; є спортсмени, яким під силу різні на грані фантастики трюки-піруети.

  • Маємо за мету виявляти всі дитячі таланти, навчаємо при цьому всіх істині:  хто прагне, тому під силу багато, якщо не все. Тим більш актуальними і  повчальними є такі заходи для дітей із соціально неблагополучних дітей. Вони бачать життя в багатьох здорових проявах, дістають сили і підтримку, щоб не зламатися у важких обставинах, а реалізуватися в житті, знайти своє в ньому місце. Допомагає цьому і  священик, який  приходить на спілкування з дітьми. Бо все в житті починається з віри і любові.

Власне, на такій ноті й прощаємося з табором і тими, хто відпочиває та працює тут. Бажаємо щедрого і погідного літа, яке ще йде лиш до зеніту.

 Марта Войцехівська-Павлишин

Газета “Галичина”

17 липня 2014 року